Ogrodnik Warszawa

ZAKŁADANIE OGRODU

Przy zakładaniu ogrodu bardzo ważne jest staranne jego zaplanowanie. Warto zastanowić się, jakie elementy powinny znaleźć się w ogrodzie: tarasy, nawierzchnie, altana, wiata na narzędzia, drewno, staw, małe oczko wodne, duże drzewa. Przed przystąpieniem do planowania należy przygotować plan działki z naniesionymi istniejącymi budynkami, tarasami, nawierzchniami, instalacjami elektrycznymi, gazowymi, ujęciem wody.

TRAWNIK

  • Nawożenie – w ogrodach najczęściej stosowane są nawozy mineralne. Dobrym rozwiązaniem są nawozy o długim działaniu na 100 dni. Taki nawóz wystarczy zastosować dwa razy w sezonie wegetacyjnym.
  • Chwasty – bardzo ważne jest staranne przygotowanie podłoża w trakcie zakładania trawnika. Należy oczyścić podłoże z kłączy i korzeni roślin wieloletnich, jak perz czy mniszek. Oczywiście nie zagwarantuje to nam, że trawnik pozostanie wolny od chwastów na następne lata. Nasiona mogą być przeniesione do ogrodu przez wiatr. Wtedy najłatwiej jest użyć środków chemicznych, takich jak np. Sterane czy Chwastox. Zabieg taki należy wykonać 2-3 dni po koszeniu trawnika w temperaturze do 25oC, opad deszczu nie powinien nastąpić wcześniej niż 6 godzin po oprysku. Trawę można skosić po 3 dniach po oprysku.
  • Wertykulacja – zabieg wykonywany wiosną, który polega na pionowym nacinaniu trawnika specjalnym urządzeniem, które wyrzuca suchą trawę, mech i napowietrza glebę.
  • Koszenie – jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne koszenie trawnika. Zabieg koszenia pobudza trawy do krzewienia się, zapobiega wyrastaniu pędów kwiatowych, które są sztywne i nieprzyjemnie się po nich chodzi na boso. W czasie suszy warto podnieść wysokość koszenia nawet o 3 cm, co pozwoli trawie na leprze przetrwanie trudnego okresu. Kiedy silne upały ustąpią, należy powrócić do poprzedniej wysokości koszenia. W okresie upałów dobrze będzie również nieco wydłużyć okres nawadniania, szczególnie jeśli trawnik jest założony w miejscu silnie nasłonecznionym.

PIELĘGNACJA ROŚLIN

  • Przycinanie krzewów – wiosną wykonujemy cięcie sanitarne – usuwamy przemarznięte, suche pędy lub skracamy je do miejsca występowania żywej tkanki. Cięcia formujące krzewów kwitnących wykonujemy po kwitnieniu. Żywopłoty z roślin zimozielonych lub formy strzyżone, np. kule z bukszpanu, po raz pierwszy przycinamy w połowie maja, ostatniego cięcia dokonujemy w sierpniu, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
  • Przemarznięte rośliny – najpierw usuwamy wszystkie pędy, które przemarzły, przycinamy je 1 cm nad zdrowym pąkiem, wtedy rośliny szybciej będą się regenerowały, będą miały silniejsze młode przyrosty.
    Jeśli zdarzy się, że cała roślina przemarzła, należy zaobserwować, czy może nie wypuszcza młodych pędów od korzenia. O takie rośliny należy szczególnie zadbać: nawozić, podlewać. Im lepiej będą przygotowane do kolejnej zimy, tym lepiej ją przetrwają.
^Do góry strony