Ogrodnik Warszawa

TRAWNIK

  • Nawożenie – w ogrodach najczęściej stosowane są nawozy mineralne. Dobrym rozwiązaniem są nawozy o długim działaniu na 100 dni. Taki nawóz wystarczy zastosować dwa razy w sezonie wegetacyjnym.
  • Chwasty – bardzo ważne jest staranne przygotowanie podłoża w trakcie zakładania trawnika. Należy oczyścić podłoże z kłączy i korzeni roślin wieloletnich, jak perz czy mniszek. Oczywiście nie zagwarantuje to nam, że trawnik pozostanie wolny od chwastów na następne lata. Nasiona mogą być przeniesione do ogrodu przez wiatr. Wtedy najłatwiej jest użyć środków chemicznych, takich jak np. Sterane czy Chwastox. Zabieg taki należy wykonać 2-3 dni po koszeniu trawnika w temperaturze do 25oC, opad deszczu nie powinien nastąpić wcześniej niż 6 godzin po oprysku. Trawę można skosić po 3 dniach po oprysku.
  • Wertykulacja – zabieg wykonywany wiosną, który polega na pionowym nacinaniu trawnika specjalnym urządzeniem, które wyrzuca suchą trawę, mech i napowietrza glebę.
  • Koszenie – jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne koszenie trawnika. Zabieg koszenia pobudza trawy do krzewienia się, zapobiega wyrastaniu pędów kwiatowych, które są sztywne i nieprzyjemnie się po nich chodzi na boso. W czasie suszy warto podnieść wysokość koszenia nawet o 3 cm, co pozwoli trawie na leprze przetrwanie trudnego okresu. Kiedy silne upały ustąpią, należy powrócić do poprzedniej wysokości koszenia. W okresie upałów dobrze będzie również nieco wydłużyć okres nawadniania, szczególnie jeśli trawnik jest założony w miejscu silnie nasłonecznionym.
^Do góry strony